Šprint dizajn - ako vyriešiť veľké problémy a otestovať nové myšlienky za 5 dní

Prečo šprint dizajn

Dnes už nestačí mať kvalitný produkt, potrebujete mať ten správny produkt. Šprint dizajn je najrýchlejším spôsobom, ako zistiť, či produkt/riešenie stojí za to vyvíjať, či stojí za to vývoju danej funkcie venovať úsilie alebo či je/bude váš produkt/riešenie skutočne žiadaný/é. Do overovania a testovania neinvestujete mesiace, ale s pomocou našich zanietených trénerov šprint dizajnu len týždeň.

1 výzva/problém + 7 členný tím + 5 zákazníkov počas 5 spoločných dní = jasné riešenie/smerovanie

Šprint dizajn je metodológia na validáciu a riešenie veľkých výziev, či otestovanie produktov.

Máte pred sebou projekt alebo riešite problém:

  • ktorý potrvá mesiace, či roky; 
  • pri ktorom je „veľa v stávke“ (času aj peňazí); 
  • ktorý nemá jasné riešenie; 
  • na ktorý je málo času; 
  • alebo na ktorom ste sa jednoducho zasekli a potrebujete čerstvý pohľad na vec?

Povedzte nám o ňom viac. Metodológiou šprint dizajnu vám ho pomôžeme zvládnuť už za 5 dní.

5 super aktívnych plne pracovných dní

Ďalšie rozhodnutie je už na vás.

Od rečí k činom

Počas 5 dní pracujeme na množstve rôznorodých, niekedy aj trocha nezvyčajných úlohách, ktoré povedú k spoločnému cieľu – produktu, ktorý budú užívatelia „milovať“. Vizualizácia hrá prím. To, že neviete kresliť, či maľovať vôbec nevadí. Inovovať dokáže úplne každý.

Spolu ale samostatne

Počas šprint dizajnu celý tím pracuje na jednom spoločnom cieli. Avšak väčšinu času pracuje každý člen tímu samostatne – tvorí, pripomienkuje, dáva svoje preferenčné hlasy. Myšlienky a nápady každého jedného člena sa tak dostanú do popredia, nikto nie je opomenutý. Nekonečné rečnenie nemá žiaden priestor. Ale veľa priestoru majú zrazu tí, ktorí bežne toho veľa nenahovoria. To, že majú skvelé nápady ste len doposiaľ neobjavili. Hľadáme riešenia, nie výhovorky. Zameriavame sa na - Ako by sme mohli ... ? Vedeli by sme ... ? Ako dokážeme ... ?

Podpora tímovej spolupráce

Ak sa doteraz tím nevedel dohodnúť na kľúčových veciach, venoval príliš veľa času diskusiám bez jasného výsledku, každý ťahal za iný koniec, prácou počas šprint dizajnu sa naučíte techniky, prostredníctvom ktorých sa tím stane skutočným tímom a bude ich využívať pravidelne aj v budúcnosti.
 

Rozhodovaniu vládne demokracia, avšak ...

Šprint dizajn je založený na demokracii, hlasovanie všetkých rozhodne, ktorú/é z myšlienok, riešení, čŕt, funkcionalít si tím vyberie na realizáciu. Tie ostatné nezapadnú prachom, ale ostanú cenným zdrojom do budúcnosti.

Výnimkou je však superhlas "rozhodovača" t.j. majiteľa/výkonného riaditeľa, ktorý má právo rozhodnutie tímu zvrátiť v súlade s víziou spoločnosti.
 

Hmatateľný výsledok

Výsledkom šprint dizajnu je interaktívny realistický prototyp otestovaný reálnymi užívateľmi – potenciálnymi zákazníkmi. Nejde o "papierový prototyp", ale o taký, ktorý vyzerá a pôsobí ako skutočný výrobok. Áno, je to naozaj možné - skvelý tím dokáže vytvoriť prototyp za jeden deň!

V závere budete mať jasné smerovanie kam a ako s produktom ďalej.

  • Buď potvrdíme, že je produkt/riešenie žiadaný/é a firma môže do jeho finalizácie bez obáv investovať. 
  • Alebo výsledkom môže byť aj to, že užívateľov daný/é produkt/riešenie neosloví a nie je potrebné sa ním zaoberať. Aj takýto výsledok v konečnom dôsledku ušetrí firme peniaze.

Čo po šprint dizajne

Akonáhle budete mať hmatateľný realistický prototyp produktu v ruke a aj spätnú väzbu od reálnych potenciálnych užívateľov, rozhodovanie sa stane oveľa jednoduchším. Nasledovať môže ďalší šprint dizajn pre vyjasnenie ďalších problematických oblastí, či vyladenie produktu, alebo môžete použiť hotový realistický prototyp na to, aby vám pomohol získať podporu pre vzniknuté riešenie/myšlienku u majiteľov, nadriadených, či kolegov. Je to na vás.
 

Šprint dizajn pomáha na celom svete

Šprint dizajn využívajú tisíce úspešných firiem po celom svete, buďte jednou z nich.


Šprint dizajn bol vyvinutý Jakeom Knappom v spoločnosti Google Ventures v roku 2010 a odvtedy pomohol tisícom spoločností vrátane takých ako je Uber, Slack, či Airbnb. Je založený na obchodnej stratégii, inováciách, behaviorálnych vedách aj dizajnovom myslení. Skracuje nekonečný cyklus diskusií a dohadov trvajúcich mesiace do jedného týždňa - 5 dní. Namiesto toho, aby ste čakali na spustenie minimálneho produktu, aby ste pochopili, či ide o dobrú myšlienku, dostanete jasné údaje z realistického prototypu.

Pomôžeme vám rýchlo vykročiť do budúcnosti, aby ste videli konečný produkt a reakcie zákazníkov skôr, než začnete vynakladať množstvo času a peňazí nesprávnym smerom.

Kde začať

Môžete si objednať a naštudovať knihu o šprint dizajne, vyhľadávať rôzne články, skúsenosti a študovať na webe, čo vám zaberie množstvo času.

Efektívnejšie však bude, ak kontaktujete nás, pre ktorých je šprint dizajn vášňou. Využite našich trénerov, s ktorými môžete začať prípravu na šprint dizajn už v najbližších dňoch. Nezávislý pohľad zvonku objektivizuje a zmierňuje aj vylaďuje prípadné predošlé disfunkcionality tímu.

Pozvite nás ďalej. Naučíme vás metodológiu šprint dizajnu priamo v praxi a realite vašej firmy. Bude to pre váš tím skvelých a výnimočných transformačných 5 dní, počas ktorých zažijete veľa práce a zábavy.

1 výzva + 7 ľudí + 5 zákazníkov počas 5 dní = jasné riešenie

Pozvite nás ďalej.

Speak Visually. Create an infographic with Visme

 
  24.7.2018 | Autor: sekcia podpory podnikania v EÚ | Úvodná stránka - ... | zobrazené: 944 krát | Zdieľajte na facebooku